Ćwiczenia oddechowe sposobem na rozładowanie stresu

Ćwiczenia oddechowe sposobem na rozładowanie stresu
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przewlekły stres może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych, stanów lękowych, a nawet depresji. Prawidłowo i systematycznie wykonywane ćwiczenia oddechowe mogą pomóc w złagodzeniu dolegliwości i zapobiec groźnym chorobom.

Wpływ techniki oddychania na organizm człowieka

Na rytm oddechu oddziałują myśli oraz odczuwane emocje. Z tego powodu umiejętność kontrolowania płynności i swobody oddechu pomaga zredukować stres, dotlenić organizm i zmniejszyć odczuwane nerwy. Organizm automatycznie reaguje na silne bodźce, dlatego podczas wzburzenia czy uczucia niepokoju oddech się spłyca, przyspiesza, a nawet wstrzymuje, powodując uczucie zapowietrzenia.

Starożytne filozofie związane ze sportem i pracą nad ciałem, szczególnie wschodnie sztuki, takie jak joga, tai-chi czy medytacja, opierały się na kontroli oddechowej, która miała za zadanie wpłynąć na złagodzenie napięcia całego organizmu i wyciszenie negatywnych myśli.

Z biologicznego punktu widzenia, dzięki oddychaniu organizm otrzymuje tlen niezbędny w procesie spalania substancji organicznych i wytwarzaniu energii. Właściwe dotlenienie umożliwia prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów wewnętrznych organizmu, w szczególności mózgu.

Stres a sztuka oddechu

Silne emocje w znaczący sposób wpływają na kondycję i zdrowie organizmu. Głównym objawem jest pobudzenie układu nerwowego, który zwiększa wydzielanie adrenaliny, podnosi ciśnienie krwi, przyspiesza akcję serca, zaburza pracę układu trawiennego i zwiększa poziom glukozy we krwi. W związku z tymi reakcjami zmienia się także sposób oddychania, który może prowadzić do zmniejszenia wentylacji powietrza i zmniejszenia pojemności oddechowej płuc.

Długotrwały stres prowadzi także do wzrostu napięcia mięśniowego, tików nerwowych, zmiany postawy ciała, zaburzeń hormonalnych, problemów ze snem, migreny lub dysfunkcji organów wewnętrznych. Sztuka prawidłowego oddychania pozwala na zredukowanie tych dolegliwości, zmniejszenie odczuwanego stresu, wyciszenie i uspokojenie organizmu oraz poprawę samopoczucia.

Ćwiczenia oddechowe nie rozwiążą problemów na tle nerwowym i nie są sposobem na ich wyleczenie, ale mogą zmniejszyć odczuwane objawy i stanowić część terapii medycznej, którą można samodzielnie wykonać w domu.

O tym, jak ważny jest prawidłowy oddech pisaliśmy już nie raz 🧘‍♀️
Niestety w pędzie życia zapominamy o tym, szybko…

Opublikowany przez Krakowska Jaskinia Solna Wellness & Spa Poniedziałek, 4 stycznia 2021

Przykładowe ćwiczenia oddechowe redukujące stres

Techniki prawidłowego oddechu wywodzą się z różnych filozofii, sportów czy sposobów relaksacji, dlatego warto spróbować kilku najpopularniejszych ćwiczeń i wybrać idealną formę dla siebie. Oprócz profesjonalnych zajęć z ekspertami w tej dziedzinie oraz wizyty u psychoterapeuty, który podpowie, jakie ćwiczenia będą najbardziej efektywne, można skorzystać z materiałów umieszczonych w internecie. Większość z nich jest przygotowywana przez specjalistów, którzy zajmują się jogą, medytacją czy technikami relaksacyjnymi w życiu zawodowym.

Box breathing

Oddychanie pudełkowe to stosowana przez żołnierzy, policjantów oraz osoby pracujące w stresujących warunkach technika. Pozwala na wyrównanie oddechu, uzyskanie indywidualnego rytmu wdechów i wydechów oraz zmniejszenie uczucia napięcia.

Ćwiczenie należy wykonywać w pozycji siedzącej, z wyprostowanymi plecami, tak aby zredukować napięcie w górnej partii ciała. Głęboki wdech powinien być brany przez kilka sekund, a następnie wstrzymywany przez około 4 sekundy. Powietrze należy wypuszczać powoli przez kilka kolejnych sekund. Istotnym elementem jest nie zaciskanie ust w trakcie wstrzymywania oddechu. Serie powinny trwać kilka minut każdego dnia, aż do uczucia zmniejszenia napięcia.

Ujjayi

Pozycja ciała powinna być identyczna, jak w przypadku poprzedniego ćwiczenia. Zadanie polega na wdychaniu powietrza przez usta i wypuszczanie go z gardła równocześnie wydając z wewnątrz dźwięk „ha”. Po opanowaniu podstawowej techniki można spróbować przenieść oddychanie na nos i połączyć wydech nosowy z wydawaniem stosownego odgłosu.

Bhramari

Ćwiczenie ułatwia nie tylko zmniejszenie odczuwanego stresu, ale także rozluźnienie mięśni szyi, pleców oraz napięcia w klatce piersiowej. Bhramari wykonuje się w siadzie skrzyżnym, z zamkniętymi oczami i zatkanymi uszami. Powietrze nabiera się nosem, a następnie wypuszcza je wydając z siebie ciche mruczenie. Dźwięki powinny być równomierne, rytmiczne, delikatne i monotonne, co pozwala na odczuwanie przyjemnego drgania w gardle.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pierścionek zaręczynowy – porady od ekspertów, jak wybrać idealny
Pierścionek zaręczynowy – porady od ekspertów, jak wybrać idealny
Dowiedz się, jak wybierać niesamowite pierścionki zaręczynowe dzięki ekspertom od biżuterii. Odkryj najważniejsze kryteria, o których warto pamiętać podczas poszukiwań idealnej biżuterii dla swojej wybranki.
Jak działają kremy z peptydami na skórę i dlaczego powinnaś je wypróbować?
Jak działają kremy z peptydami na skórę i dlaczego powinnaś je wypróbować?
Dowiedz się, dlaczego kremy z peptydami to kosmetyk, który powinnaś wprowadzić do swojej rutyny pielęgnacyjnej. Poznaj ich działanie i korzyści dla skóry.
Kule ortopedyczne: Wygodne i funkcjonalne rozwiązanie dla Twojej mobilności
Kule ortopedyczne: Wygodne i funkcjonalne rozwiązanie dla Twojej mobilności
Kule ortopedyczne: Odkryj wygodę i swobodę poruszania się dzięki kuli do chodzenia.
Ostatnie wpisy