Rejs dookoła świata – ile może potrwać?

Podróże
Rejs dookoła świata – ile może potrwać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kto z nas nie słyszał o wspaniałej powieści Juliusza Verne’a „W 80 dni dookoła świata”. Ci, co nie czytali, widzieli natomiast film Franka Coraciego. Ale ile naprawdę trwałaby taka podróż?

Historyczne przykłady

Powyżej wspomniane opowieści stanowiły wyzwanie dla jej bohaterów, bo jak to? Przemierzyć świat dookoła w 80 dni? Niepodobne. Przecież Kolumb potrzebował aż dwóch miesięcy i dziewięciu dni, żeby dopłynąć do wybrzeży dziwnego lądu, który nazwał Indiami (a dziś kontynent ten nosi nazwę Ameryka). Innym śmiałkiem, który rzucił wyzwanie globowi, był słynny podróżnik i odkrywca Ferdynand Magellan. Rozpoczął swoją wyprawę w 1519 roku – trwała następne trzy lata (jak widać, 80 dni mogło zaskoczyć ludzi!). Kolejną godną odnotowania postacią jest Aleksander Doba, polski kajakarz, który już w sędziwym wieku odbił w pojedynkę kajakiem od brzegów Europy, aby przepłynąć cały Atlantyk. Dokonał tego po 167 dniach na otwartym morzu. Najbliżej jednak historii Fileasa Fogga był Gil Azevedo, Portugalczyk, który postanowił okrążyć glob dookoła i zrobił to w 55 godzin i 47 minut! Tym samym Gil zapisał się w Księdze Rekordów Guinnessa.

Jak wyglądałaby dziś podróż dookoła świata?

Wszystko byłoby zależne od terminów i transportu, a także – prawdziwego celu. Czy chcielibyśmy po prostu okrążyć glob w jak najkrótszym czasie, czy może chcielibyśmy po drodze zasmakować nieco w obcych kulturach? Przyjmując tę drugą wersję, na pewno nie pokonamy rekordu Gila Azevedo, ale czy komuś to potrzebne?

Samodzielna wyprawa

W zasadzie taką podróż można by odbyć samodzielnie, wystarczy spojrzeć na przykład Aleksandra Doba, choć raczej nie każdy powinien porywać się na tak odważne przedsięwzięcia. Sens pozostaje jednak ten sam – możemy samodzielnie, bez wykupywania ofert wycieczek odbyć całą taką podróż. Potrzebujemy tylko dwóch czynników: czasu i pieniędzy, a z nimi zawsze najgorzej.

Istnieją jednak ogromne plusy samodzielnego podróżowania: nikt niczego nie narzuca, sami wybieramy, skąd i dokąd się udamy. To spory komfort, ponieważ biura turystyczne nie zawsze decydują się na odwiedzanie miejsc, które nam najbardziej by odpowiadały. Możemy wówczas zatrzymać się w Indiach albo na Madagaskarze i spędzić tam tyle czasu, ile byśmy chcieli – to jednakże wydłuży naszą podróż, co wiąże się z większymi kosztami. Biura z kolei pozwalają nieco pieniędzy zaoszczędzić.

Warto jeszcze wspomnieć, że gdybyśmy zdecydowali się pójść śladami pierwszych podróżników, czyli drogą morską, nasza podróż pochłonęłaby nie tylko olbrzymią ilość gotówki, ale i czasu. Gdybyśmy się jednak spieszyli, to kto wie, może w kilka miesięcy byśmy się uwinęli.

Ile trwa podróż z biurem?

Jeżeli mówimy o rejsie wykupionym przez biuro turystyczne, to podróż taka będzie trwała około pół roku (co najmniej 4–5 miesięcy). W przypadku lotów samolotem trasa znacznie się skraca i wówczas w podróży spędzimy zaledwie miesiąc. Wracając jednak do rejsów, to są one wyprawiane co roku przez określone linie: Cunard Line, Holland America Line, Costa Cruises, Silversea i Regent Seven Seas. Przeciętny koszt wynosi nieco ponad 160 tysięcy złotych. Gdybyśmy zdecydowali się na podróż w luksusie, wtedy powinniśmy przygotować kwotę sięgającą powyżej 210 tysięcy złotych.

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie wyposażenie dla gabinetu podologicznego – od lamp do pochłaniaczy pyłu
Jak wybrać odpowiednie wyposażenie dla gabinetu podologicznego – od lamp do pochłaniaczy pyłu
Odkryj, jak poprawnie wybrać sprzęt medyczny dla gabinetu podologicznego, od wystroju do kluczowych narzędzi, takich jak lampy i pochłaniacze pyłu, aby zapewnić wysoką jakość usług.
Poradnik wyboru idealnej odzieży żeglarskiej na każdą pogodę
Poradnik wyboru idealnej odzieży żeglarskiej na każdą pogodę
Zdobądź wiedzę na temat wyboru odpowiedniej odzieży żeglarskiej dostosowanej do różnych warunków atmosferycznych. Poradnik dla początkujących i doświadczonych żeglarzy.
Odpowiednie ubrania do morsowania – co musisz wiedzieć?
Odpowiednie ubrania do morsowania – co musisz wiedzieć?
Zanurz się w świecie zimowego pływania dzięki naszym specjalistycznym poradom. Dowiesz się, jak efektywnie przygotować się do tego sportu i jak wybrać najodpowiedniejszą odzież, aby bezpiecznie korzystać z chłodnych kąpieli.
Ostatnie wpisy