Różne rodzaje, ta sama kawa. Jaki rodzaj ekspresu do kawy wybrać?

Różne rodzaje, ta sama kawa. Jaki rodzaj ekspresu do kawy wybrać?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli nie wyobrażasz sobie rozpoczęcia nowego dnia bez wypicia filiżanki kawy, jest to temat dla Ciebie. Marzenie o małej czarnej niczym z wyrafinowanej kawiarni może ziścić się w Twoim domu.

Dlaczego warto wyposażyć swoją kuchnię w taki sprzęt?

Ekspres do kawy to zdecydowanie jeden z najbardziej podstawowych sprzętów spotykanych w nowoczesnej kuchni. Dziennie na całym świecie wypijane są hektolitry kawy, a jak wiadomo, każdy ma swoje preferencje co do jej smaku. Takie urządzenie pozwala na spróbowanie mnóstwa rodzajów kawy ze świeżo mielonych ziaren, a różnorodne efekty można uzyskać zaledwie kilkoma kliknięciami. Samodzielne przygotowanie naparu najlepszej jakości w swoim domowym zaciszu pozwala na oszczędność czasu oraz pieniędzy.

Rodzaje ekspresów do kawy

Ekspres przelewowy jest najbardziej klasyczną opcją. Jeśli do Twoich preferencji należy mocna czarna kawa, będzie to najlepszy wybór. Działa w taki sposób, że kawa zalewana wrzątkiem parzy się, przechodzi przez filtr i trafia do dzbanka bez jakichkolwiek fusów. Możemy spotkać się również z wygodą w postaci płytki grzewczej, która będzie utrzymywała temperaturę naszej kawy, dzięki czemu nie będziemy musieli się martwić, że nie zdążymy jej dopić przed wystygnięciem. Przydatną informacją jest, że ekspresy te nie posiadają wbudowanego młynka, więc trzeba pamiętać o tym, żeby kupić kawę już zmieloną lub zaopatrzyć się w młynek ręczny. Jest to świetna opcja, jeśli masz na nowy ekspres niewielki budżet, ponieważ kosztuje mniej niż 150 zł.

Różne rodzaje, ta sama kawa. Jaki rodzaj ekspresu do kawy wybrać?
Zdjęcie autorstwa Kaboompics .com z Pexels

Ekspres ciśnieniowy będzie dobrym wyborem, jeśli lubisz zmieniać rodzaje pitej przez Ciebie kawy. Rankiem espresso, a popołudniem może latte macchiato? Nic prostszego. W tym ekspresie wrząca woda jest tłoczona pod dużym ciśnieniem przez zmieloną kawę, wydobywając przy tym jak najwięcej właściwości takich jak smak, kolor i kofeina. Istnieją dwa rodzaje tego typu ekspresów, a mianowicie niskociśnieniowy oraz wysokociśnieniowy. Ten pierwszy raczej kierowany jest do ludzi przepadających za porządnym espresso, posiadać musi minimalnie 15 barów. Drugi z kolei wybierany jest przez miłośników lekkiej, kremowej kawy.

Ekspres automatyczny będzie idealnym wyborem dla osób zapracowanych, które nie mogą pozwolić sobie nawet na chwilę wolnego czasu, ale także i ludzi, u których znajdziemy pierwiastek leniucha. Ekspres ten robi większość rzeczy za nas, jak zresztą wskazuje sama nazwa. Jest szybki, a przyrządzany napój nie traci przy tym na jakości. Wystarczy uzupełnić zbiornik na wodę i wsypać kawę w zależności od preferencji, po czym wybrać rodzaj naparu, jakiego chcemy się napić. Niektóre ekspresy wyposażone są dodatkowo w zbiornik na mleko lub młynek. Część modeli posiada wygodny dotykowy ekran.

Ekspres kolbowy – prościej mówiąc, jest to ekspres ręczny półautomatyczny. Dla osób lubiących eksperymentować z kawą oraz tych, które lubią przyczynić się do jej powstania, będzie to idealny wybór. Proces, jaki zachodzi w tym sprzęcie, początkowo polega na tym, że woda podgrzewa się do około 92 stopni Celsjusza, a następnie pod ciśnieniem zostaje wprowadzona do pojemnika z drobno zmieloną kawą, dzięki czemu na samej górze naparu ujrzeć możemy delikatną brązową piankę.

Ekspres kapsułkowy należy do stosunkowo niedawno wypuszczonych na rynek urządzeń, które stały się dużą konkurencją dla swoich poprzedników. Ekspresy kapsułkowe posiadają nowoczesny design, są bardzo proste w obsłudze i co najważniejsze ich cena nie jest wygórowana oraz świetnie pasują prawie do każdej kuchni. Zdarza się często, że to właśnie takie ekspresy kupowane są jako prezenty ślubne. Za wadę możemy uznać jedynie smak kawy, który jest zależny od mieszanki w kapsułce. Obsługa wymaga tylko uzupełnienia wody, zaaplikowania kapsułki oraz naciśnięcia przycisku.

Różne rodzaje, ta sama kawa. Jaki rodzaj ekspresu do kawy wybrać?
Zdjęcie autorstwa Chevanon Photography z Pexels

Jaki więc ekspres do kawy wybrać do naszej kuchni?

Podsumowując, musimy wziąć pod uwagę najważniejsze parametry, którymi są:

  • moc urządzenia, w zależności jak bardzo wyrazistą kawę chcemy;
  • łatwość obsługi całego ekspresu;
  • natężenie dźwięku podczas pracy sprzętu;
  • design pasujący do miejsca, w którym znajdzie się ekspres.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zrozumienie i radzenie sobie z objawami nerwicy – praktyczne porady od specjalistów
Zrozumienie i radzenie sobie z objawami nerwicy – praktyczne porady od specjalistów
Odkryj praktyczne porady specjalistów w dziedzinie udzielonego wsparcia dla osób z nerwicą. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy nerwic i jak sobie z nimi radzić.
Jak dobrać soczewki korekcyjne do swoich potrzeb?
Jak dobrać soczewki korekcyjne do swoich potrzeb?
Przewodnik opisujący proces doboru soczewek korekcyjnych. Poznaj kroki, które pomogą Ci wybrać właściwe soczewki, dostosowane do Twojego wzroku i trybu życia.
Jak naturalne składniki wspierają proces redukcji tkanki tłuszczowej?
Jak naturalne składniki wspierają proces redukcji tkanki tłuszczowej?
Dowiedz się więcej o korzyściach płynących z działania naturalnych składników na proces redukcji tkanki tłuszczowej. Poznaj ich rolę i wpływ na organizm.
Ostatnie wpisy